Yeni Dünyanın Mimarı
tr

EVDE NEDEN ÇALIŞAMAZSIN? EVDE NASIL ÇALIŞABİLİRSİN?

EVDE NEDEN ÇALIŞAMAZSIN? EVDE NASIL ÇALIŞABİLİRSİN?
EVDE NEDEN ÇALIŞAMAZSIN
EVDE ÇALIŞMA

EVDE ÇALIŞMA

Evde çalışmanın stresi azaltacağına inanmamızın sebebi ; Ofisi daha az ofis yapan her şeyi memnuniyetle kabul ederiz. En azından evlerinde mutlu ve huzurlu olanlar böyle düşünüyor. Çünkü bilinçaltında ofis eşittir kontrol altında olmak demektir. Tabi durum öyle olmadı. Sadece 1 günde tüm Türkiye evden çalışır oldu. Evden çalışma sistemine geçildiğinde başlangıçta verimlilik %48 oranında Motivasyon %44 oranında hızlı bir artış gösterdi.

EVDENN ÇALIŞMADA VERİMLİLİK
EVDEN ÇALIŞMA

Sonra verimlilikte düşüş ve şikâyetler başladı. Çalışanlara ulaşılabilirlik arttı. Evde dikkat dağıtıcı unsurları yönetmekteki şikayet %47, motivasyon kaybı %29’lara ulaştı. Bir nevi adaptasyon sorunları yaşandı. Net geleneksel çerçeve bir anda dağıldı. İnsanlar aynı mekanda hem özel hayatlarını sürdürürlerken hem de çalışmaya konsantre olmaya çabaladılar.

ÇALIŞMA VERİMLİLİĞİ

KİŞİSEL ÇABALAR

Kişiler günlük çalışma ritimlerini dengeleyebilmek adına bir takım arayışlara girdiler. Kadınlar günlük makyajlarını yapıp çalışmaya başlarken, erkekler de gömlek kravat takıp bilgisayar başına geçmek gibi çözümlere gittiler. Tabi bu da sürdürülebilir bir hal olmadı.

Bu çabaların sonuçsuz kalmasının sebebi ise tabii olarak mekan algısıdır. Tasarım ve mutluluktaki en yararlı manipülasyon mekan algısıdır.

Bir mekana girdiğimizde o mekan ile ilgili zihnimizde yargıların oluşması on beş saniyedir. Biz de uyandırdığı hislere göre o mekanı deneyimlemeye ve ya vazgeçmeye karar veririz.

Bir çalışma mekanında verimliliğin artmış olmasının sebebi o mekanda insanların kendilerini iyi hissetmiş olmalarından dolayıdır.

Bu da bize evden çalışmaya ilk geçişteki verimlilik artışının sebebini gösteriyor. Bir süre sonra da bunun da bir yanılsama olduğunu fark edilip şikâyetler başladı; çünkü evlerin alt yapı sistemi buna uygun olarak tasarlanmamıştı.

Çalışanlar evlerini; yakınları, eşleri, çocukları ile kombine olarak kullanıyor evde çalışma izolasyonu minimum durumdadır.

 Çalışma verimliliğini artırabilmek için, İsviçreli psikolog Anders Ericsson yeni başlayanlara 1 saat bu konuda ustalaşanlara da 4 saat derin çalışma sistemini öneriyor. Derin çalışmanın sağlanabilmesi tabi ki izolasyon ile mümkün olur. Çalışma izolasyonun 1. Adımında ise mekan geliyor. Öncelikle mekana bir kişilik kazandırılması gerekmektedir. Mekanlarımız bizlerin karakterini yansıtır. Kişiliklerimizin dışa vurulmuş halidir. Eğer bizi yansıtmıyor ise başkalarının hayatlarını yaşıyoruz veya yaşamıyoruz demektir.

Öncelikle, çalışma için özelleştirilmiş alan hazırlanmalıdır. Kentsel dönüşüm ile metrekareleri günden güne azalan evlerde çalışmaya özelleştirilmiş alan nasıl hazırlanacak denilebilir.

Ancak hayat seninse senin dediğin olur, mekan seninse senin dediğin olur. İçinde bulunduğumuz mekan kalıplara ve kurallara bağlı değildir. Mekan bir ağaç değildir ki taşınamaz hareket edemez olsun.

Kişinin izole olmaya ihtiyacı olduğu zaman, kullanabileceği daha sonrasında ise mekan ile bütünleşik bir halde olan hareketli panel duvarla ile kişiye özel anlık izole alanları yaratmak mümkün ve kolay bir hale gelmiş olur. Yine konutların tasarımı sırasında bu durum düşünülerek tasarlanacak çalışma nişleri, veya esnek mekan yani kullanıcı isteğine göre dönüştürülmeye uygun şeklinde tasarlanan mekanlar yeni dünya insanının evden çalışma ile ilgili odaklanma verimlilik sorunlarını ortadan kaldırmış olmasını sağlar.

Yazı dolaşımı

16 Mayıs 2022
28 görüntülenme

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?